ÜSİMP İnovasyon Karnesi

Kim?

ÜSİMP İnovasyosyon Karnesi, ÜSİMP Üyesi Ege Üniversitesi Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (EÜ. EBİLTEM-TTO) tarafından 2007 yılından itibaren yürütmüş olduğu ulusal ve uluslararası projeler ile geliştirilmiş, Adana ÜSAM’ın da katkıları ile ülkemize özgü bir hale getirerek bugünkü haline getirilmiş ve ÜSİMP’e lisanslanmıştır.

Ne?

ÜSİMP İnovasyon Karnesi, uluslararası örneklerden de yararlanılarak ülkemizdeki firmaların Ar-Ge ve inovasyon konularında kendi kendilerini değerlendirebilecekleri, ilgili konulardaki toplam 24 parametre ile mevcut durumlarını görebilecekleri bir “inovasyon özdeğerlendirme” çalışmasıdır.

Ne Zaman?

ÜSİMP İnovasyon Karnesi 1 Ekim 2015 tarihinden itibaren pilot çalışmalara başlamıştır.

Neden?

ÜSİMP İnovasyon Karnesi, firma temsilcilerinin verdikleri cevaplardan yararlanarak firmaya inovasyon düzeyini gösterirken, diğer firmalar ile de kıyaslama yapabilecektir.

Nasıl?

ÜSİMP İnovasyon Karnesi, ÜSİMP İnovasyon Karnesini kullanan arayüz yapılar(http://yeni.usimp.com.tr/tr/uyeler) üzerinden firmalara ücretsiz olarak verilmektedir. Bu nedenle ÜSİMP İnovasyon Karnesi hizmetinden yararlanmak isteyen firmalar ÜSİMP İnovasyon Karnesini kullanan arayüz kuruluşlar ile temas ederek bu çalışmaya katılabilmektedirler. Herhangi bir Üsimp İnovasyon Karnesi kullanan arayüz kuruluş üzerinden gelmeyen başvurular doğrudan ÜSİMP Yönetim tarafından yürütülecektir.

Nerede?

ÜSİMP İnovasyon Karnesi elektronik ortamda web sayfası üzerinden hizmet verecek olup 7/24 firmaların hizmetine açıktır. Hali hazırda ÜSİMP İnovasyon Karnesi’nin kullanımı Türkiye genelinde ÜSİMP üyeleri kanalı verilecek olup, Sanayi ve Ticaret Odaları ve OSB gibi kurumlardan üye firmalarının inovasyon düzeylerini görmek isteyen yapılara da özel hizmet verebilmektedir.

Dünyada rekabetin giderek arttığı ve işletmelerimizin kendi ülkemizde dahi yabancı firmalarla rekabet etmelerinin gerektiği bu çağda, her işletme varlığını sürdürebilmek için sürekli gelişmek zorundadır. İşletmelerin kendilerini geliştirebilmeleri için gerçek ihtiyaçlarını ve iyileştirilebilecek yönlerini bilmeleri gerekir. Dünyadaki tüm işletmelerin ortak sorunu olan “ihtiyaç analizi” konusunda yurt dışında ve ülkemizde de çok yetkin uzmanlar ve çeşitli araçlar bulunmaktadır.

İşletmelerimize kendi durumlarını belirleme ve izleyebilme imkanını sağlamak amacıyla, bilebildiğimiz kadarıyla, yurdumuzda geliştirilen ve kullanılan aşağıdaki araçlar incelenmiştir:

  • Technopolis – Türkiye Firmasının; İngiliz Büyükelçiliği, KOBİ’lerin İnovasyon Kapasitesinin Artırılması için Kurumlararası İşbirliği ve Eğitim Projesi Kapsamındaki, “KOBİ İhtiyaç Anketi
  • ODTÜ TEKNOKENT’in; “Teknolojıik Yeni̇li̇k Ve Fi̇rmalararası İlişki Anketi̇”
  • İNOMER’in; “İnovasyon Değerlendirmesi
  • ASO – Ankara Sanayi Odası’nın; “Yenilik Destekli Tanılama İşbirliği (CIAD) InnoSmes Projesi
  • İSO – İstanbul Sanayi Odası’nın; “Sanayide Özdeğerlendirme Modeli
  • Ege Üniversitesi, EBİLTEM – TTO; “İnovasyon Anketi

Bu yöntemlerin tamamında işletmelere ilişkin çok değerli bilgiler toplanabilmektedir. Ancak, işletmelerin bir uzman yardımı olmaksızın soruları cevaplayabilmeleri çok zordur. Ayrıca, sorulara verdiği cevaplardan işletmenin kendi adına bir yorum yapabilmesi sonuç çıkarabilmesi de mümkün değildir. En önemlisi de kendi durumunu başka firmalarla kıyaslama imkanı olmamasıdır.

ÜSİMP İnovasyon Karnesi bu eksiklikleri giderecek şekilde kurgulanmıştır. EÜ EBİLTEM-TTO tarafından 2007 yılından itibaren yürütülen ulusal ve uluslararası projeler ile geliştirilen ve Adana ÜSAM’ın da katkıları ile ülkemize özgün bir hale getirilen “İnovasyon Anketi” ÜSİMP İnovasyon Karnesinin temelini oluşturmuştur. Ege Üniversitesi Rektörlüğü ve ÜSİMP Başkanlığı arasında imzalanan lisans devir anlaşması ile geliştirilen İnovasyon Anketi’nin tüm hakları ÜSİMP – Üniversite Sanayi İşbirliği Merkezleri Platformu’nun olmuş ve ÜSİMP İnovasyon Karnesi olarak adlandırılmıştır.